atziņas no šīs grāmatas
Grāmatu izdevusi izdevniecība Apgāds Mansards.
1. Izvairieties savu meitu/partneri kontrolēt, jo kontrole simptomu pastiprina, nevis mazina. Atturieties iejaukties un dodiet meitai/partnerei brīvību izlemt pašai par savu dzīvi, pat ja viņa izraugās citus ceļus, nekā jūs viņai novēlētu
2. Ja meita/partnere apmeklē psihoterapeitu, rūpes par viņas svaru, ēšanu un vemšanu varat atstāt speciālista ziņā.
3. Respektējiet meitas/partneres un jūsu pašu robežas. Katram cilvēkam ir nepieciešama personiskā telpa, ko tas drīkst sargāt no citiem.
4. Kauna un neirotiskas vainas izjūtas parasti pamudina uz bezmērķīgu rīcību, ko vada vēlēšanās, kaut meita/partnere atkal kļūtu tāda, lai jums nevajadzētu par viņu kaunēties. Taču, kā paši būsiet piedzīvojuši, jūsu centieni viņu mainīt cieš neveiksmi.
5. Piederīgo uzdevums ir neļaut savai pašvērtībai būt tik lielā mērā atkarīgai no meitas/partneres uzvedības, sasniegumiem vai ārējā izskata, bet gan meklēt savus ceļus, kā apliecināt savu vērtību.
6. Ja domājat, ka esat vainojams meitas vai partneres problēmās, izturoties pret viņu nevērīgi, atraidot viņu, izmantojot viņu, ir īstais brīdis šo vainu atzīt un piedot.
7. Mācieties paust savas emocijas pret meitu/partneri, jo to jums netrūkst. Izrādiet dusmas, bezpalīdzību, taču arī rūpes un mīlestību. Jo aiz jūsu vēlmes pēc izmaiņām slēpjas mīlestība, kura vēlas, lai meitai/partnerei klātos labi un viņa sevi neiznīcinātu. Diemzēl šī patiesības attiecībās tiek aizmirsta, kaut arī visiem iesaistītajiem tā ir tik nozīmīga un ļauj uzbūvēt tiltu vienam pie otra.
8. Ja netiekat galā ar izmisumu un emocijām, meklējiet palīdzību ārpus ģimenes. Jums pašiem jāuzņemas atbildību par savām problēmām, risinot tās, piemēram, konsultācijās, terapijā vai pašpalīdzības grupā
9. Skatieties uz savu meitu/partneri ne tikai no viņas ēšanas traucējumu viedokļa. Viņa ir daudz kas vairāk par badošanos un vemšanu!
10. Izvairieties būt autoritāri vai padevīgi. Neviena no šīm reakcijām pie pārmaiņām neved. Mācieties veidot attiecības, sniedzot meitai/partnerei atbalstu, drošību un zināšanas, bet neizturoties aizbildnieciski. Parādiet arī savas vājības, tas dara jūs cilvēcīgus. Jums nav viss jādara pareizi, taču jābūt gataviem savas kļūdas atzīt
11. Palīdziet meitai/partnerei kļūt atbildīgākai, bet nesakiet priekšā, kas viņai jādara.
12. Izvairieties pakārtot lielāko daļu savas dzīves meitas/partneres ēšanas slimībai. Nodarbojieties ar to, kas jums sagādāja prieku arī agrāk - pirms saslimšanas. Sportojiet, satiecieties ar draugiem, dodieties kopā izklaidēties un daudz ko citu. Jūsu meitai/partnerei tas nāks par labu, ja viņa redzēs, ka dzīvojat savu dzīvi. Jo tas noņem slogu arī no viņas pleciem.
Nesteidziniet laiku! Ēšanas traucējumu pārvarēšanai, tāpat kā jebkurai attīstībai, nepieciešams laiks. Esiet pacietīgi pret sevi un savu meitu/partneri.