NEMANĀMAS ĒŠANAS TRAUCĒJUMU PAZĪMES
23. februāris, 2023 pl. 19:26
Informētība par ēšanas traucējumiem ir ļoti svarīga, daļēji tāpēc, ka plaši izplatīta ir diētas kultūra un fatfobija (tauku fobija).
Ēšanas traucējumi ir kā viltīgi gremlini. Tie parādās lēnām, jums nemanot, līdz pēkšņi viss kļūst pilnīgi nekontrolējams. Viens no raksturīgākajiem simptomiem ir nepietiekama izpratne par traucējumu nopietnību, kas nozīmē, ka līdz brīdim, kad jums ir vajadzīga palīdzība, jūs jau varat atrasties tumšas bedres dibenā.
Lūk, dažas pazīmes, kas liecina, ka jums, iespējams, ir ēšanas traucējumi, bet jūs to nenojaušat.
- Jūs vienmēr ievērojat diētu. Keto. Atkinsa. Bez glutēna. Paleo. Jūs zināt visus šos nosaukumus. Jūs nepārtraukti izmēģināt jaunāko un jaunāko tendenci uzturā, cerot, ka tā jums ļaus samierināties ar savu ķermeni un ēšanas paradumiem. Iespējams, ka jūs pat mēdzat pāriet no diētas uz "aizliegto" ēdienu ēšanu. Vai arī sakāt sev, ka jūsu diēta ir "dzīvesveids". Neatkarīgi no tā, kā jūs uz to raugāties, lielāko daļu savas dzīves pavadāt, esot uz diētas diētas, pētot diētas vai izjūtot vainas apziņu par to, ka neesat uz diētas.
- Jūs ēdat tikai “tīru” ēdienu. Jūs neesat uz diētas kā tādas, bet ēdat tikai "tīru", bioloģisku vai tīru pārtiku (piemēram, bez pārstrādāta cukura, bez maizes, tikai bioloģiski audzētu pārtiku, nekalorizējošus dzērienus). Jūsu tīrības sajūta nepieļauj nekādas atkāpes, pat ja esat izgājis ar draugiem vai vēlaties kādu citu dienu, kas jums patiešām garšo.
- Jūs vingrojat neatkarīgi no tā, kas notiek. Fiziskas kustības ir lieliski noderīgas garastāvoklim, sirds un asinsvadu veselībai un vispārējai labsajūtai. Bet jūs to pārspīlēat. Jums rodas uzmācīga nepieciešamība vingrot. Jums šķiet, ka atpūtas dienas ir "jānopelna". Tāpēc jūs vingrojat pat tad, kad apstākļi prasa atpūtu, piemēram, ja esat slims vai guvis traumu. Jūs sakāt sev, ka tas ir veselības labad, bet jums šķiet, ka vingrošana ir drīzāk "obligāta" un mazāk - vēlme.
- Jūs pastāvīgi vērtējat citu cilvēku izskatu. Jūs negribat to darīt, bet bieži vien jūsu prāts aizplūst uz citu izskatu. Jūs nepārtraukti lietojat tādus apzīmējumus kā "tievs", "normāls" vai "resns". Jūs spēlējat salīdzināšanas spēli, saskatot citos to, kā jūs vēlētos, lai izskatītos jūsu ķermenis, vai arī koncentrējaties uz noteiktām īpašībām, kas jums nepatīk.
- Uzturs būtiski ietekmē jūsu garastāvokli. Dienās, kuras jūs dēvējat par "labas ēšanas dienām", jūs jūtaties lieliski. Savukārt, ja jūtat, ka esat ēdis "pārāk daudz" vai "sliktu" ēdienu, jūsu garastāvoklis krītas. Jūs jūtaties nomākts, vainīgs un jums ir kauns. Ja jums šķiet, ka jūsu garastāvoklis mainās līdz ar noteiktu svara skaitli, apģērba piegulēšanu vai noteiktas ķermeņa estētikas sasniegšanu, tas arī var būt sarkanais karodziņš.
- Jūs ēdat mazāk, lai to kompensētu. Jūs iesaistāties kompensējošā uzvedībā, kas nozīmē, ka mēģināt "labot" vai "kompensēt" "slikto" uzvedību, pārmērīgi ierobežojot ēdienu, vairāk vingrojot, vemjot vai lietojot attīrošās vielas, diētas tabletes, caurejas līdzekļus vai diurētiskos līdzekļus. Jūs pat varat iesaistīties uzvedībā, ko sauc par drunkoreksiju, kad jūs ēdat mazāk dienās, kad plānojat lietot alkoholu.
- Jūs esat sajaucis patiesas vērtības ar ķermeņa metriku. Laika gaitā esat secinājis, ka jūsu pašvērtējums ir pilnībā atkarīgs no jūsu svara un auguma. Jūs ignorējat citus savas personības aspektus. Jūs esat atteicies no lietām, kas jums agrāk patika, piemēram, hobijiem vai draugiem. Jūs jaucat tievumu ar "labestību" vai augstu morāli, bet lielāku svaru - ar pretējo. Jūs nespējat nošķirt savu pašapziņu no izskata. Dažiem ēšanas traucējumu simptomiem nav nekāda sakara ar skaistumu vai iedomību. Tā vietā jūs jūtat, ka neesat vērtīgs kā cilvēks, ja vien neievērojat ēšanas noteikumus, noteikta svara vai formas sasniegšanu.
Ja jums ir kāda no šīm pazīmēm, ir pienācis laiks
iegūt vairāk informācijas vai aprunāties ar informētu speciālistu. Visi ēšanas
traucējumi ir dzīvībai bīstami, un, lai panāktu optimālu atveseļošanos,
simptomi ir jāārstē ātri. Pat ja jums šķiet, ka viss "nav
nemaz tik slikti", tā var būt ēšanas traucējumu pamatīpašība, kas tos
uztur.
Raksts tulkots no https://www.psychologytoday.com/us/blog/letters-from-your-therapist/202302/7-signs-you-have-an-eating-disorder-but-dont-know-it