Kristīna Mackeviča, Lelde Vētra: Dzīve starp atspulgiem - bulīmijas izpratne un ārstēšana
Bulīmija bieži vien, ja tā var teikt, slēpjas aiz smaidīgām sejām un ārēji šķietami veiksmīgiem dzīvesstāstiem, taču iekšēji tā izraisa milzīgas emocionālas un fiziskas ciešanas. Dzīve starp atspulgiem spogulī ir cīņa ar paša ķermeņa tēlu un iekšējo konfliktu, ko pastiprina sabiedrības uzliktais spiediens.
Bulīmija (bulimia nervosa) ir ēšanas traucējumi, kas raksturojas ar pārmērīgām rūpēm par ķermeņa svaru, bailēm palikt resnam, atkārtotām kompulsīvām pārēšanās epizodēm un tālāku kompensējošu uzvedību ar mērķi izvairīties no svara pieauguma.
ĒŠANAS TRAUCĒJUMU SAISTĪBA AR VIENTULĪBAS SAJŪTU
Ēšanas traucējumi nav tikai par ēdienu un ķermeņa tēla uztveri! Lai arī masu medijos ēšanas traucējumu pacienti pārsvarā tiek parādīti no vizuālā tēla izmaiņu un samazinātas uztura uzņemšanas aspekta, tā ir tikai aisberga redzamā daļa.
Patiesībā ēšanas traucējumi ir cieši saistīti ar zemu pašvērtējumu, pagātnes traumām, starppersonu konfliktiem un vientulības sajūtu. Var rasties jautājums: vai ēšanas traucējumi rada vientulību, vai arī vientulība rada ēšanas traucējumus? Atbilde ir – gan tā, gan tā.
NAKTS ĒŠANAS SINDROMS
Rakstu sagatavoja RSU studente Ieva Kajaka
Nakts ēšanas sindroms ir ēšanas traucējumu veids, kam raksturīga hiperfāgija jeb pārmērīga ēšana naktīs. Nakts ēšanas sindromam ir raksturīgi:
1. Spēcīga vēlme ēst starp vakariņām un miegu
2. Apetītes trūkums no rītiem
3. Pēkšņs bezmiegs vai hroniska bezmiega pasliktināšanās
4. Nomākts garastāvoklis
5. Garastāvokļa pasliktināšanās vakaros
6. Pārliecība, ka bez ēšanas nav iespējams aizmigt vai atgriezties miegā, ja notiek pamošanās naktī.
30. NOV ANOREKSIJAI - NĒ! DIENA
2021. gadā Bērnu slimnīcā kopējais pirmo reizi diagnosticēto ēšanas traucējumu, kuros ietilpst anoreksija, bulīmija, kompulsīvā pārēšanās un selektīvā ēšana, skaits bija 104, no tiem anoreksija tika diagnosticēta 75 pacientiem. 2023. gada pirmajos deviņos mēnešos (laika periodā no 01.09.23. līdz 31.08.2023.) jaunu anoreksijas gadījumu skaits vien ir bijis 182! No šiem 182 bērniem vecumā no 11 līdz 18 gadiem, kurus speciālisti konsultēja pirmo reizi, 16 jau bija katastrofāli novājējuši. Viņiem bija nepieciešama ārstēšana gan nodaļā, gan Ēšanas traucējumu programmas dienas stacionārā. Satraucoši arī, ka bērni ar anoreksiju Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centrā nonāk jau 11 – 13 gadu vecumā.
Visu rakstu lasiet Anoreksijai - Nē! laikrakstā Diena
KOMPULSĪVĀ SPORTOŠANA
Kad sportošana sāk negatīvi ietekmēt cilvēka fizisko vai psihisko veselību, vai arī traucēt ikdienas dzīvei, speciālisti lieto terminu ‘’kompulsīva sportošana’’ vai ‘’pārmērīga sportošana’’, un tā var kļūt par apdraudējumu veselībai, vai galējos gadījumos, pat dzīvībai. Šajā rakstā tiks apskatīts, kas ir kompulsīvā sportošana, kādas ir tās pazīmes, kā tā ietekmē cilvēka veselību, un ko darīt, nonākot pie secinājuma, ka ‘’šis raksts ir par mani!’’.
ĒŠANAS TRAUCĒJUMU IZPLATĪBA UN ĀRSTĒŠANĀS IESPĒJAS
Raidījuma ieraksts skatāms Bērnu Slimnīcas fonda Youtube vietnē.
PĀRĒŠANĀS LĒKMES ANOREKSIJAS TERAPIJAS PROCESĀ
Sertificēta uztura speciāliste Marina Svētiņa
Bērnu un pusaudžu resursu centra, RSU psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas uztura speciāliste.
ĒŠANAS TRAUCĒJUMI BĒRNIEM UN PUSAUDŽIEM
Kopīgiem spēkiem meklēsim atbildes uz jautājumiem par ēšanas traucējumu veidiem, riskiem un palīdzības iespējām.
Raidījums ir skatāms Debesmanna.com sociālo tīklu profilos.
BĒRNU MENTĀLĀS VESELĪBAS NEDĒĻA "RUNĀ AR MANI"
Sākas trešā Bērnu mentālās veselības nedēļa “Runā ar mani”
Visu šo nedēļu norisināsies jau trešā Bērnu mentālās veselības nedēļa “Runā ar mani”. Mērķis – izglītot vecākus un atbalsta personas par bērnu mentālo veselību, kā arī informēt par resursiem, kur rast palīdzību Latvijā.
NEMANĀMAS ĒŠANAS TRAUCĒJUMU PAZĪMES
Informētība par ēšanas traucējumiem ir ļoti svarīga, daļēji tāpēc, ka plaši izplatīta ir diētas kultūra un fatfobija (tauku fobija).
Ēšanas traucējumi ir kā viltīgi gremlini. Tie parādās lēnām, jums nemanot, līdz pēkšņi viss kļūst pilnīgi nekontrolējams. Viens no raksturīgākajiem simptomiem ir nepietiekama izpratne par traucējumu nopietnību, kas nozīmē, ka līdz brīdim, kad jums ir vajadzīga palīdzība, jūs jau varat atrasties tumšas bedres dibenā.
Lūk, dažas pazīmes, kas liecina, ka jums, iespējams, ir ēšanas traucējumi, bet jūs to nenojaušat.
TRĪSKĀRŠOJIES BĒRNU AR ĒŠANAS TRAUCĒJUMIEM SKAITS
Visu raidījumu
klausieties šeit Latvijas Radio
arhīvā.
Neatlaidība, uzmanības koncentrēšana uz ēšanu, visu citu interešu zudums… Aprakstos atklājas vairākas pazīmes, kas raksturīgas ēšanas traucējumiem – anoreksijai, bulīmijai, kompulsīvajai pārēšanās vai citiem. Tie ir psihiskās veselības traucējumi, kas nav iedzimti, bet ko bērni var iegūt dzīves laikā. Visbiežāk tie sāk izpausties pusaudžu vecumā un var novest pie ļoti smaga fiziskā un psihiskā stāvokļa vai pat nāves. Ēšanas traucējumi galvenokārt ir meitenēm, zēniem – 10 % gadījumu. Skaidro Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas psihiatre, psihoterapeite Ilze Mežraupe, kura Bērnu psihiatrijas klīnikā vada ēšanas traucējumu programmu.
IETEIKUMI SVĒTKU LAIKĀ ĢIMENĒM, KURĀS BĒRNS ĀRSTĒJAS NO ĒŠANAS TRAUCĒJUMIEM
Sākotnēji gribētu atgādināt, ka tipiski sabiedrībā Ziemassvētki un Jaunā gada svinības tiek saistītas ar prieku, kopā sanākšanu un mūsu kultūrai ļoti raksturīgo izēšanos.
Ģimenes bieži izjūt, ka jau ikdienā upurē ļoti daudz ēšanas traucējumu pacienta ārstēšanai un vēlas svētkus pēc iespējas “normālākus”. Tomēr jāpatur prātā, ka cilvēkiem ar ēšanas traucējumiem (anoreksiju, bulīmiju, kompulsīvo pārēšanos), šie svētki un kopā sanākšana sagādā lielu satraukumu un dažādas bažas.
Turpmāk tiks minētas tēmas un situācijas, kurām vēlams ģimenei sagatavoties pirms svinēšanas un ievērot svētku laikā, lai visiem šie svētki būtu pēc iespējas patīkamāki.
ZIEMASSVĒTKI UN ĒŠANAS TRAUCĒJUMI - BKUS SPECIĀLISTU IETEIKUMI
Bērnu psihiatrijas klīnika, rezidente bērnu psihiatrijā Kristīna Mackeviča
Decembris ir prieka, mīlestības un miera laiks, kad gaismas spīd spoži, bet dažkārt var šķist tik tumšas. Ziemassvētku laiks ir prieka pilns. Arī tad, ja kāds piedzīvo klusu cīņu šajos svētkos, viņš ir pelnījis piedzīvot gaismu. Svarīgi ir radīt drošības sajūtu, noliekot malā savus aizspriedumus un radot iespēju rast prieku šķietami vienkāršajos mirkļos.
Svētku laiks, kas bieži saistāms ar dažādiem gardumiem, var radīt uztraukumu pusaudzim, kas sirgst ar ēšanas traucējumiem. Satraukums saistīts ar domām par to, ko ēdīs, cik daudz un cik ilgi būs jāpavada laiks pie kopējā galda. Tradicionālās svētku maltītes ietver “bailīgos” ēdienus, līdz ar to būtu rūpīgi jāpārdomā ēdienkarte, lai pusaudzim ar ēšanas traucējumiem būtu uz galda “drošais” ēdiens, kuru viņš varēs uzlikt uz šķīvja ar mazāk izteiktu uztraukumu. Atļaujiet pagatavot noteiktu ēdienu, ja bērns piedāvā pats to izdarīt. Iespējams, tas būs ēdiens, ko viņš uzliks svētku laikā sev uz šķīvja. Svarīgs ir rūpīgi pārdomāts dienas plāns, no kura nevajadzētu krasi atkāpties. Izrunājiet pirms svētkiem dienas kārtību, neaizmirstiet uzprasīt savam bērnam kādas svētku aktivitātes viņš gribētu ieviest, iespējams, jūs būsiet pārsteigts par atbildi, bet ņemiet vērā viņa velmes, jo šī aktivitāte (neliela pastaiga, noteikta galda spēle, filmas skatīšanās) būs palīdzoša metode, kā novērst negatīva rakstura domas un uztraukumu pēc svinīgām vakariņām. Tieši šīs piedāvātās aktivitātes mazinās iespēju, ka bērns, sastopoties ar vainas sajūtu pēc ēdienreizes, atteiksies turpināt piedalīties svētku norisē un izolēsies savā istabā.
REZULTĀTS IR KATRA VECĀKA MURGS
SLIMĪBA KĀ ZAUDĒJUMS
Slimība ir veselības un noteiktu iespēju
zaudēšana, tāpēc slimība kā zaudējums laika gaitā tiek pārdzīvota
noteiktos posmos, sākot no diagnozes uzzināšanas līdz slimības
pieņemšanai. Tie ir pieci klasiskie sēru posmi - noliegums, dusmas,
kaulēšanās, depresija, pieņemšana. Šie posmi ir mūsu mēģinājumi
izprast pārmaiņas un aizsargāt sevi, kamēr pielāgojamies jaunajai
realitātei.
Pa šo ceļu lielākā daļa cilvēku piedzīvo līdzīgas emocionālas reakcijas. Zinot to un to, kas notiek ar cilvēku tajā laikā, šī pieredze var nedaudz atvieglot jūsu stāvokli, līdz jūs varat pieņemt dzīves realitāti.
"SLIKTĀS DRAUDZENES" BALSS
Pandēmija un mājsēde ir iecirtusi pamatīgu robu pusaudžu psihiskajā veselībā. Ēšanas traucējumi pieauguši par trešdaļu, un šai problēmai nav ātra risinājuma. Ja pusaudzis iekrīt anoreksijas slazdā, izkļūt no tā ir ļoti grūti, bet slīgšana dziļāk nozīmē nāvi. Kā laikus pamanīt un apturēt bīstamo saslimšanu?
Pēdējā laikā ievērojami audzis anoreksijas pacientu skaits,
kas vērsušies pēc palīdzības pirmo reizi. Anoreksija ir nopietna
psihiska slimība, kas smagi skar arī fizisko veselību, ir augsti
mirstības rādītāji,» skaidro psihiatre Ilze Mežraupe, kas vada
ēšanas traucējumu ārstniecības programmu Bērnu psihiatrijas
klīnikā. Klīnikas rezidentes bērnu psihiatrijā Kristīnas
Mackēvičas pētījums uzrāda tādu anoreksijas pacientu skaita
palielināšanos, kas stacionēti neatliekamā kārtā augstā riska
dēļ fiziskajai veselībai: 2016. gadā neatliekamā kārtā ar šo
diagnozi tika stacionēti septiņi bērni, bet pagājušajā gadā jau
53. Pārsvarā tie ir bērni, kas dažu mēnešu laikā zaudējuši svaru
vairāk nekā 3 kg mēnesī (trijos mēnešos 10 kg), atsakās ēst
vispār vai ēd ļoti maz (vienu ābolu dienā), nedzer ūdeni vai
dzer pastiprināti.
Raksts žurnālā "Ir" "Sliktās draudzenes" balss
ĒŠANAS TRAUCĒJUMI UN PERFEKCIONISMS
Viena no ēšanas traucējumu ārstniecības celmlauzēm, psihiatre Hilde Bruha savulaik norādīja, ka cilvēki ar ēšanas traucējumiem demonstrē “superpilnību”. Cilvēks pievēršas diētai un domā, ka kļūs laimīgs, kad zaudēs svaru. Lielākā daļa pacientu atklāj, ka viņi vienalga nav apmierināti, kad sasniedz savu mērķi un sāk izmēģināt vienu diētu pēc otras. 35% diētu praktizētāju ēšanas procesā iesākas amerikāņu kalniņi, kas noved pie nekārtīgas pārtikas uzņemšanas. Nonākot līdz galējībai, diētu ievērotājiem attīstās anoreksija, bulīmija, kompulsīvā pārēšanās, viņi zaudē saikni ar apetīti un savu Es.
SKOLA UN ĒŠANAS TRAUCĒJUMI
BKUS SPECIĀLISTU REKOMENDĀCIJAS VECĀKIEM
Līdzjūtība pret
bērnu
Nav tā, ka Jūsu bērns nevēlas ēst – viņš nevar ēst. Ne bez jūsu palīdzības.
Ēšanas traucējumi izraisa Jūsu bērnā trauksmi. Ierobežojot ēdienu Jūsu bērns cenšas šo trauksmi mazināt.
Jūsu bērna uzvedības izpausmes (dusmas, kliegšana, histērijas u.c.) ir rezultāts tam, ka viņš izjūt bailes (ķermenis ir gatavs cīnīties, bēgt vai arī sastingst). Jūsu nosodījums, dusmas vai satraukums šo stāvokli pastiprina, bet jūsu labestība un spēja kontrolēt situāciju palīdz viņiem pārvarēt šo baiļu stāvokli
VAI VAR IZĀRSTĒTIES NO ANOREKSIJAS SAVIEM SPĒKIEM?
Anoreksija ir viena no nāvējošākajām mentālajām saslimšanām, tā var izpostīt gan cilvēka fizisko, gan garīgo veselību. Ir ļoti svarīgi atrast ārstēšanās iespēju.
Saslimušais var justies neērti par to, ka viņam ir nepieciešama palīdzība vai neprast atrast ārstēšanās iespējas. Tas varētu likt domāt, ka ir iespējams atlabt bez ārstēšanās.